Rekli su o nama…

Knjazovic slika sa „unutarnjom vedrinom i detinjastom nasladom pričanja.“

Oto Bihalji-Merin

—————————————–

„Knjazovic pripada malom broju naivaca koji su uspeli da se vinu u sam vrh naše naive. On je uspeo da se izdvoji iz onog poznatog miljea takozvane “kovačičke škole“ naivnih umetnika i da izgradi svoj autentičan likovni izraz.“

Slobodan S. Sanader
(deo teksta iz kataloga povodom izložbe slika u Novom Sadu, Likovni salon Doma JNA, 1981)

—————————————–

„Izvesnom stilizacijom figura, koje su uvek u pokretu, i njihovim razmeštanjem prema potrebi ili nahođenju, Jan Knjazovic dočarava naše detinjstvo, igru odraslog deteta.

Nije nikakvo čudo što ga ugledni kritičari ubrajaju u najpoznatija imena naše naive, što su njegove slike prisutne na svakoj važnijoj izložbi i što su vrlo tražene u zemlji i svetu. On sam, ostao je skroman sa smislom za humor, za šalu, neposredan i nadasve gostopriman, što je, inače, jedna od glavnih odlika Slovaka.“

Nebojša Tomašević, 1975

—————————————–

Jan Knjazovic, veliki mag naše naive „slikar plavih slika iz plave kuće“. Slika srcem uz pomoć neiscrpne mašte i neiscrpne energije.“

Slavomir Vojinović
(preuzeto iz teksta kataloga izložbe u OKC Mladenovac, 1982)

—————————————–

„Slikarska koncepcija Jana Knjazovica je potpuno različita od likovnog shvatanja njegovih umetničkih drugova iz Kovačice.“

Stojan Trumić

—————————————–

„Knjazovic koristi spektar intenzivnih boja slovačkog folklora, pretvorenog u rafinirane harmonije plavog, zelenog i ljubičastog.“

Milana Vojinović

—————————————–

Da joj u detinjstvu otac, čuveni slikar Jan Knjazovic, nije naslikao ružicastog konjića, ko zna šta bi bilo i od njenog i od njegovog slikarstva. Veština i talenat prenose se kao životno opredeljenje, kao zaljubljenost u jasan kolorit i jednostavne oblike.

Emina Ćirić

—————————————–

„Zaranjajući u Anine slike stičemo uverenje da je sve tu, da ništa nije izgubljeno, da je život veseo i lep ako dobro upotrebimo zlatne ključeve dobijene u detinjstvu.“

Radmila Vasiljević

—————————————–

Kad se bura smiri i reka razbistri ostaju prave veličine i vrednosti bez potrebe za marketingom i samoreklamerstvom. U takve spadaju Jan Knjazovic i porodica.

Svetozar Kaćanski Batuka

—————————————–

Očekivalo se da će njena platna ličiti na ono što stvara njena majka, Ana Knjazovic, ili deda Jan, koji je vec postao legenda. Sve oči su bile uprte u nju, znala je da će kritike biti oštre, a ona im je suprotstavila svoj svet. Gradi ga na drugačijem nadrealizmu, nežnih figura,  pastelnog kolorita i svedenih simbola. Po koloritu, njena majka je temperamentnija, a ona je ostala sličnija dedi, sanjar.

Emina Ćirić

—————————————–

Nataša ističe pojedine detalje koji nose određenu simboliku, a koje ne viđamo na slikama majke i dede. Time, praktično, stvara mogućnost da se ”poigra” sa onirističkim motivima, čime se približava nadrealističkom izrazu.

Slobodan Stevanovski